Ptaki
Jerzyki oraz inne ptaki i prawo budowlane.
Jerzyki, Wróble, Kawki, Gołębie miejskie, Pustułki, Sikory są pod ochroną w Polsce i niszczenie ich gniazd w elewacji budynku jest nie tylko karygodne ale także niemoralne. Oczywiście budowlańcom się śpieszy, nie dostrzegając że są to żywe stworzenia i zamurowanie, unicestwienie gniazda powoduje śmierć ptaków. A wystarczy spełnić przed rozpoczęciem pracy kilka wytycznych by wilk był syty i owca cała.
1. Po pierwsze roboty budowlane należy poprzedzić wstępnym rozpoznaniem (opinią ornitologiczną).
2. Po drugie, w przypadku zasiedlenia budynku przez ptaki należy wystąpić z wnioskiem do regionalnego dyrektora ochrony środowiska o wydanie zezwolenia na niszczenie siedlisk, będących obszarem rozrodu, wychowu młodych i odpoczynku. Wniosek do pobrania: http://bip.warszawa.rdos.gov.pl/zezwolenie-na-odstepstwa-od…
3. Po trzecie, warto również zastanowić się nad terminem prowadzenia prac. Odpowiednio wcześnie zaplanowane mogą odbyć się szybko, sprawnie i bez naruszania przepisów. Wystarczy uwzględnić i dostosować terminy i sposoby wykonywania prac do okresu lęgowego ptaków.
Te wszystkie czynności mogą w znacznym stopniu zwiększyć szansę przeżycia ptaków mających gniazda w budynkach.
Nie zastosowanie się do zaleceń skutkować może:
Skierowaniem wniosku do policji o podejrzeniu popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.
Wniesieniem wniosku o ukaranie do sądu.
Skierowaniem wniosku do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymanie prowadzenia prac budowlanych.
Więc apeluje żeby pamiętać o tym że to żywe istoty i warto poświęcić dzień by zgłosić takie siedliska odpowiednim organom przyrodniczym i ornitologicznym, oraz uzyskać pozwolenie u regionalnego dyrektora ochrony środowiska (link do ściągnięcia wniosku powyżej).
Dodaj komentarz